<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TB2R3M" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Math Projects BUNDLE | Digital and Printable

Rated 4.86 out of 5, based on 1795 reviews
1.8k Ratings
Teaching With a Mountain View
91.8k Followers
Grade Levels
4th - 6th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
136+
$35.99
Bundle
List Price:
$50.39
You Save:
$14.40
$35.99
Bundle
List Price:
$50.39
You Save:
$14.40
Teaching With a Mountain View
91.8k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).
Also included in
  1. Take engagement and rigor to the next level with these high-interest math projects for upper elementary. I have designed my math projects to be highly engaging, student-driven, real-world, and enriching. You’ll have a project for every occasion all year long! This bundle of TWENTY EIGHT digital and
    Price $76.99Original Price $114.07Save $37.08

Description

These real-world math projects have changed my math instruction and increased my students' critical thinking skills! This bundle of math projects includes thirteen discounted concept-based, differentiated, best-selling math projects.

13 *Highly Rated,* concept-based projects are included.

Wondering how to use these engaging projects in your classroom?

THIS blog post breaks down how Math Projects are the ultimate tool for engagement and differentiation.

ALL of the Math Projects are included in this discounted bundle in both a **PRINTABLE and DIGITAL** format.

The following 13 math projects and skills are included:

  1. The Great Zoo Review - Addition and Subtraction Math Project
  2. Movie Marathon - Division Math Project in TWO Differentiated Versions
  3. Breaking Up the Bakery - Fractions Math Project
  4. Place Value Detectives - Place Value Project
  5. Resort Report - Multi-Digit Multiplication Math Project
  6. Let’s Go Shopping - Multiplying and Dividing Decimals Math Project
  7. Market Math - Adding and Subtracting Decimals Math Project
  8. Under the Big Top - Graphing and Data Math Project
  9. Worldly Detectives - Elapsed Time Math Project
  10. Drone Deliveries - Coordinate Grid Math Project
  11. The City of Shapes - Perimeter and Area Math Project
  12. Theme Park Predicaments - Measurement and Geometry Math Project
  13. The Super Sports Scramble - Decimal Place Value Project

Grade Levels: This resource is meant to be a challenge and is best suited for Grades 4+. However, Addition and Subtraction, Place Value, Elapsed Time, and Graphing and Data projects are well-suited for 3rd grade.

Why Math Projects? These projects have been carefully and thoughtfully designed to practice the given skills and concepts in a wide variety of ways. Students are exposed to the concepts repeatedly and given ample opportunities for critical thinking. I created these math projects to help my students see real-world relevance in their learning.


The value of each of these individual projects, if purchased alone, is over $50.00! This bundle includes every math project listed in my store, EXCEPT the seasonal math projects, which can be purchased in a bundle HERE.

What are teachers saying?

⭐⭐⭐⭐⭐ "Fantastic PBL resource! My students were engaged and challenged at the same time. It had the ability to scaffold the activities up for TAG students. I would highly recommend investing in the whole bundle. You won't be disappointed." - Lisa F.

⭐⭐⭐⭐⭐ "These projects are fantastic! I am always looking for ways to make math more hands on for my students and this was exactly what they needed. These activities give my students a purpose for using what they have learned and they are having fun doing it! Great Job!" - Sara O.

⭐⭐⭐⭐⭐ "Anything by Teaching with a Mountain View is FANTASTIC! I love these math projects and the holiday ones as well - so rigorous and so engaging and so easy to use!! You won’t regret this purchase." - Loren V.

Total Pages
136+
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Tell and write time to the nearest minute and measure time intervals in minutes. Solve word problems involving addition and subtraction of time intervals in minutes, e.g., by representing the problem on a number line diagram.
Measure and estimate liquid volumes and masses of objects using standard units of grams (g), kilograms (kg), and liters (l). Add, subtract, multiply, or divide to solve one-step word problems involving masses or volumes that are given in the same units, e.g., by using drawings (such as a beaker with a measurement scale) to represent the problem.
Draw a scaled picture graph and a scaled bar graph to represent a data set with several categories. Solve one- and two-step “how many more” and “how many less” problems using information presented in scaled bar graphs. For example, draw a bar graph in which each square in the bar graph might represent 5 pets.
Generate measurement data by measuring lengths using rulers marked with halves and fourths of an inch. Show the data by making a line plot, where the horizontal scale is marked off in appropriate units-whole numbers, halves, or quarters.
Recognize area as an attribute of plane figures and understand concepts of area measurement.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up